Як у Франківську місце для Шевченка обирали






Питання встановлення в обласному центрі Прикарпаття пам’ятника Т.Г.Шевченку напевно є ровесником нашої незалежності. Зі слів Івано-Франківського міського голови Віктора Анушкевичуса, ми є єдиним містом, де немає повноцінного пам’ятника Великому кобзареві. Питання зрушило з мертвої точки 22 травня 2001 року, коли під час пам’ятних заходів з відзначення 140-ї річниці з дня смерті поета на центральній алеї міського парку культури і відпочинку, названого на його честь, було закладено камінь, який свідчив, що в даному місці в майбутньому буде споруджено пам’ятник Т.Г.Шевченку.

Втім, це майбутнє дещо віддалилося. Спочатку каменем спотикань стали питання, який саме пам’ятник ставити і де брати на це гроші. Відомий канадський скульптор українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин) подарував (а вірніше заповів подарувати) місту скульптуру Шевченка власної роботи. Проте ця триметрова паркова скульптура мало в’язалася з поняттям «пам’ятник». Була проведена низка конкурсів, в  останньому з яких переміг проект скульпторів Володимира Довбенюка, Сергія Полуботька та архітектора Назара Чулупа. Проте його реалізація вимагала значних грошових витрат. За сучасними розрахунками, це близько 9,5 мільйонів гривень. В подальшому все гучніше почали звучати голоси місцевих націоналістів, що, мовляв, Шевченкові не місце на задвірках, якими, на їх думку, є міський парк, а тому пам’ятник має бути обов’язково встановлений в центрі.

Щоб, з його власних слів, покласти на дискусії крапку, мер обласного центру ініціював проведення в місті громадських слухань. Ну що ж: ідея хороша. Як то кажуть, vox populivox Dei (голос народу – голос божий). Зрештою, проведення таких слухань було обіцяне мером під час урочистостей з відзначення 9 березня 196-ї річниці з дня народження поета. От тільки під час самих слухань склалося враження, що це тільки ширма, прикриття вже прийнятого «вольового» рішення, намагання йому статусу волі народу. Розрахунок міської, а до неї долучилися і представники обласної влади був чітким: він прекрасно розумів, що на такі слухання приходять переважно прихильники політичного трепу, а не люди тверезої думки (останні як правило мовчать і при прийнятті рішень голосують, як всі, щоб не перетворюватись з дискутуючого на об’єкт дискусій). Ці перші, як-от лідер неіснуючої ОУН в Україні Віталій Цапович, голова міської організації «Жіноча громада» Квітослава Скульська, краєзнавець Петро Арсенич тощо, -- як правило, мало впливають на політичне життя краю, а тому намагаються підкреслити свою значимість малозмістовними (переважно такими, що підтримують позицію організаторів зібрання), проте тривалими і пафосними промовами, які своєю тривалістю і пафосністю «забивають» аргументовані виступи фахівців.

Така тактика Івано-Франківського міського голови вже спрацювала під час вирішення питання про місце встановлення пам’ятника Степану Бандері, коли як зізнався сам мер: «було багато різних розмов і я вольовим рішенням визначив місце». Спрацювала вона і тепер.

Все почалося з пікету при вході до приміщення Центрального народного дому, де відбувались слухання: сім активістів обласної організації Української народної партії, яку власне очолює Віктор Анушкевичус, тримали державні прапори і плакати з гаслами «Шевченко стоятиме в центрі міста», «Тарасові не місце на задвірках», «Кобзареві – гідне вшанування». З їх слів, метою акції було вплинути на учасників слухань з тим щоб не допустити винесення пам’ятника Кобзареві на периферію. Позиція пікетників, як повідомив прес-секретар обласної управи УНП Михайло Савлюк, полягала в тому, щоб монумент було споруджено «або перед приміщенням ОДА, або в іншому місці, де поета можна було б гідно вшанувати».

Другим елементом свідомого впливу на позицію учасників слухань у вигідному владі плані стало духовенство. Єпископу-емериту УГКЦ Киру Софрону Мудрому було запропоновано благословити зібрання і той після благословення між іншим відзначив, що треба пам’ятник ставити обов’язково в центрі. Мовляв, в парку вже є пам’ятник – навіщо там ще один. Цікаво, що минулого року на подібних громадських слуханнях цей же епископ вимагав спорудити пам’ятник Шевченкові саме у парку, бо так тоді наполягала міська влада.

Тим часом, видимість свободи вибору повинні були створити аж шість проектів, запропонованих учасникам слухань. Серед них: Вічевий майдан (аж два варіанти), сквер позаду Івано-Франківського національного медичного університету, центральна алея міського парку ім. Т.Шевченка, сквер поблизу Привокзальної площі і, зрештою, площа перед приміщенням Івано-Франківської ОДА. По кожному з них головний архітектор міста Ігор Гаркот розповів їх «плюси» і «мінуси». Проте невдовзі проектів виявилось вже тільки три. Парк був відкинутий як периферія.

Стосовно ж привокзального скверу мер прямо сказав, що не підпише жодного документу, який би передбачав встановлення там пам’ятника. «Я не хочу, щоб біля пам’ятника цигани збиралися», -- зазначив він. В процесі дискусії, пан Анушкевичус неодноразово давав зрозуміти, що «ідеальним» варіантом залишається лише площа перед ОДА, оскільки, мовляв, архітектурний ансамбль Вічевого майдану вже сформований, а для скверу позаду мед академії у нього припасений ще один пам’ятник – Лесі Українці. (Про те, що ансамбль площі перед ОДА є також сформованим, там вже стоїть скульптурна композиції, а тому  площу також доведеться перебудовувати повністю мер промовчав). Остаточну крапку в плані мера належало поставити заступнику голови Івано–Франківської ОДА Роману Іваницькому, який у своєму виступі навів три «беззаперечні аргументи», чому саме площа перед ОДА має «приютити» Кобзаря, зокрема: на відкриття пам’ятника зійдуться тисячі мешканців Івано-Франківська і гостей міста і тільки ця площа зможе їх усіх вмістити, саме це місце має спокійну енергетику, вільну від енергетики рок-концертів та битих пляшок (можна подумати, що енергетика корупціонерів з ОДА та Міськвиконкому краща) і нарешті до 350-ї річниці з Дня заснування міста Івано-Франківська, яке відзначатиметься в 2012 році, цю площу однозначно необхідно буде реконструювати, а тому встановлення там пам’ятника Кобзарю не завдасть додаткових будівельних проблем.

Як вже відзначалося, тактика влади дала свої плоди: 201-ним голосом «за» при 8 – «проти» і 7 – «утримались» владний варіант було затверджено. Проголосували навіть багато ревних прихильників вічевого майдану та інших місць. Певною мірою цьому сприяла і постановка сааме цього варіанту на голосування першим.

Залишається тільки одне питання: чому саме площа перед ОДА так потрібна була міській та обласній владам як місце під пам’ятник? Відповідь, вочевидь, слід шукати в третьому «аргументі» Р.Іваницького. Спорудження монументу потягне за собою реконструкцію всієї площі. Реконструкція такого архітектурного ансамблю – це велика будова. Де велика будова, там великі гроші. Де великі гроші, там їх легше вкрасти… Щиро сподіваюсь, що цей логічний умовивід не відповідає дійсності, а є лише породженням моєї уяви.  

Зрозуміло тільки одне, Івано-Франківська влада навчилася використовувати громадські слухання як механізм народного легалізації вже прийнятих рішень.

 

Сергій Білий, «ОстроВ»

Раньше «ОстроВ» поддерживали грантодатели. Сегодня нашу независимость сохранит только Ваша поддержка

Поддержать

Статьи

Мир
22.04.2025
08:29

Альтернативы американскому оружию, неонацистские союзники Путина и авторитарный Зеленский. Западные медиа об Украине

"Пока Patriot остаются незаменимыми для противовоздушной обороны Европы. Пройдут годы, прежде чем у нее появится собственный защитный щит с системой SAMP/T"
Страна
21.04.2025
12:03

"Хочу много денег, чтобы выкупить Россию и закончить войну". Об этом сейчас мечтают наши дети..."

Есть у меня такой лозунг: Даже если ты знаешь, что завтра конец света - обязательно сажай сегодня дерево.
Донбасс
20.04.2025
18:31

И все кругом "бесхозное" и все вокруг мое: Обзор СМИ оккупированного Донбасса

На минувшей неделе в СМИ оккупированного Донбасса рассказывали, как правильно поделить украденное украинское имущество и убеждали местных жителей, что как только самые лакомые кусочки станут "федеральной" собственностью, их жизнь окончательно...
Все статьи